Třebíč a konec?

Třebíč a konec?

Konec ? A čeho? No přece roku 2017!

Naše akční partička se tentokrát vydala ukončit rok do krásného města Třebíč. Hlavu jsme složili v Penzionu Na Pilce, který leží mezi městysem Okříškami a Petrovicemi.

Nejprve jsme poznávali historickou Třebíč – Zámek a zámecký park,

Karlovo náměstí s Černým domem

a také Malovaným domem – nárožním domem se sgrafitovou fasádou, který nechal postavit na konci 16. století italský kupec Francesco Calligardo a zřídil v něm obchod s koloniálním zbožím. Váže se k němu krásná pověst:

Francesco Caligardo jezdil s otcem do Třebíče na trhy. Jednou k němu na trhu přišla dívka Anička – dcera cechmistra Lukáše Albína, do které se zamiloval. Jeho tatínkovi se to nelíbilo a tak musel zpátky do Itálie. Za čas otec stonal a už nemohl se synem jezdit. Myslel si, že Francesco již na svou lásku zapomněl a poslal ho znovu i do Třebíče. Jenže Francesco na Aničku nezapomněl, a když ji tady znovu uviděl, už se zpátky do Itálie nevrátil, domů poslal jen své služebnictvo. Aničku si vzal za manželku a postavil pro ni právě tento dům. Říká se, že tento dům všechny zruinuje, to proto,že je postaven z lásky a v lásce se penězům nedaří.

Dále jsme viděli Baziliku svatého Prokopa,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V rychlosti jsme mrknuli na výstavu betlémů

 

 

 

 

 

 

 

Výborný oběd jsme si dali v restauraci Centrum Lihovar, kde jsme si ještě stihli zaběhnout na výstavu Jaguárů.

 

 

 

 

Zamířili jsme samozřejmě i do Židovského města, prohlédli jsme si Zadní synagogudům Seligmanna Bauera a také židovský hřbitov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pak už rychle přesun do Hotelu ATOM na setkání s virtuální realitou.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stihli jsme i jeden krátký výšlap po okolí. Vlakem jsme se přesunuli do Přímělkova a odtud pak již cestou necestou, podél říčky Brtnice, přes zříceninu gotického hradu Rokštejn do městečka Brtnice přímo do restaurace na místní Radnici.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Konec roku se nám rychle blížil, takže ještě ochutnat nakládané hermelíny v soutěži, která však neměla vítěze – všechny totiž byly skvělé.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Následoval půlnoční přípitek s ohňostrojem a pak už jen smutný odjezd domů.

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.